AEDAŞ, bayramda enerji talebindeki artışa karşı ekip ve araç sayısını güçlendirdi

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ), uzun bayram tatili boyunca tüketicilerin enerjisiz kalmamaları için ekip sayısını yüzde 20 artırdı, sahadaki araç ve ekipmanlarını güçlendirdi.

Kurban Bayramı ile 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün peş peşe gelmesi nedeniyle bayram tatili arife ile birlikte 9,5 güne uzarken; Antalya, Burdur ve Isparta‘da elektrik dağıtım hizmeti veren AEDAŞ enerji talebindeki muhtemel artışa karşı alarm durumuna geçti. Artan turizm hareketi, hava sıcaklıkları ve tarımsal sulama abonelerinin talebi ile elektrik tüketiminin giderek yükseldiği bölgede, muhtemel kesinti ve arızalara karşı önleyici bakım ve onarım çalışmalarını tamamlayan AEDAŞ, sahadaki personel ve araç sayısını güçlendirdi. Bu arada bayram boyunca yatırım kaynaklı planlı kesintiler de iptal edildi.

Hizmet bölgesinde 2,3 milyondan fazla aboneye elektrik dağıtım hizmeti sunan AEDAŞ, mevcut müşterilerinin yanı sıra tatilcilerin yoğun talebi nedeniyle nüfus artışı yaşanan ilçelerdeki yatırım, bakım ve onarım çalışmalarına da özel bir önem verdi. Yerli ve yabancı turistin yoğun ilgi göstermesi beklenen Alanya, Manavgat, Muratpaşa, Kepez, Kemer, Kaş ilçelerinde aydınlatma ve kapasite artışı çerçevesindeki yatırımlar, turizm sezon öncesinde büyük ölçekte tamamlandı.

“Trafo ve enerji dağıtım hatlarımızı taramadan geçirdik”

AEDAŞ Genel Müdürü İlkay Baydar, “8 Temmuz arife gününden itibaren başlayan ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile birleştirilen uzun bayram tatiline yönelik yoğun bir hazırlık içindeyiz. Bu çerçevede ekiplerimiz trafo ve enerji dağıtım hatlarımızı taramadan geçirerek, kesintiye neden olabilecek sorunları önceden tespit etti. Hayata geçirdiğimiz teknolojik dönüşümlerle, SCADA (Uzaktan Kontrol ve Kumanda) ve entegre bilişim sistemleri sayesinde çoğu işleme uzaktan hızlı müdahale ederek, kesinti sürelerini düşürürken kesintiye neden olabilecek hareketleri de anlık olarak takip etme avantajına sahibiz. Tüketim değişikleri, yük durumları, kesintiye neden olabilecek hareketlerin anlık takibini yapıyor, arıza ortaya çıkmadan duruma müdahale edebiliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Personel sayısı yüzde 20 artacak, kesintilere dronlarla müdahale edilecek

Bayram boyunca sorumlu kişiler ve birimlerin birbirleriyle koordineli bir çalışma sergileyeceğini kaydeden Baydar, muhtemel enerji kesintilerinin önüne geçmek, yaşanabilecek sorunlara hızlı müdahale sağlamak amacıyla ekip sayısını minimum yüzde 20 oranında artıracaklarını söyledi. Baydar, “Bayram boyunca günün 24 saati; hızlı, kaliteli ve güvenilir hizmet verebilmek adına saha personeli ve amirlerden oluşan nöbetçi ekiplerimiz görev yapacak. Enerji sürekliliğini sağlamak amacıyla muhtemel arızalara karşı ekiplerimiz sahada hazır bekleyecek. 81 sepetli araç, 51 4×4 arazi aracı, 8 mobil vinç ve coğrafi sebeplerle ulaşılması zor bölgelerde arıza tespit çalışmalarını hızlandırmak için 3 adet dron, kesintilere müdahale etmek üzere hazır tutulacak” diye konuştu. – ANTALYA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel AEDAŞ, bayramda enerji talebindeki artışa karşı ekip ve araç sayısını güçlendirdi – Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir